Telefon: 01/234-56-78
GSM: 051/123-456
Menu
Zapri
Udarni valovi so opredeljeni kot prehodne motnje tlaka, ki se prenašajo v tridimenzionalnem prostoru (1). V medicini se uporabljajo že več desetletij, trenutno pa so v središču zanimanja zaradi širokega namena uporabe. Njihovi učinki so povezani s sposobnostjo bioloških tkiv, da pretvorijo mehanski tlak v biološke signale, ki spodbujajo regeneracijo tkiva v procesu, imenovanem mehanotransdukcija (2). Obstajata dve vrsti naprav, ki ustvarjajo udarne valove: radialne in fokusirane. Spodaj pregledujemo nekatere njihove tehnične razlike in klinično uporabnost:
RADIALNI UDARNI VALOVI
Radialni valovi se oddajajo skozi pnevmatski mehanizem: stisnjen zrak sproži izstrelek, ki nato udari v kovinsko orodje, imenovano oddajnik. Ta vpliv oddaja val, ki se prenaša radialno in s tem razprši njegovo intenzivnost, ko gre skozi različne plasti tkiv. Zaradi tega se priporoča za uporabo na bolj površinskih strukturah, kot so plantarna fascija in površinske tendinopatije (teniški komolec, patelarna in ahilova tendinopatija). Uporaba radialnih valov se je izkazala za zelo uspešno pri zdravljenju teh stanj (3,4).
Globino udarca je mogoče prilagajati. Radialni udarni val BTL Industries ima več oddajnikov, ki omogočajo natančnejše in bolj udobno zdravljenje za pacienta: 9 -milimetrski jekleni oddajnik, ki je zasnovan za zdravljenje akupunkturnih točk ali majhnih prstnih sklepov; 20 mm vibracijski oddajnik, ki se uporablja pri miofascialni obdelavi; 15 -milimetrski oddajnik iz titana, ki je zasnovan za obdelavo globljih struktur, če naštejemo le nekatere.
Nekatere pogoste in priporočene indikacije za zdravljenje z radialnimi udarnimi valovi med drugim so:
• Ahilova tendinopatija
• patelarna tendinopatija
• epikondilitis (teniški komolec)
• Sindrom karpalnega kanala
• plantarni fasciitis
• sindrom iliotibialnega trakta
• mišični krč
• triger points
• psevdartroza v površinskih kosteh
• sakroiliakne bolečine v sklepih
KAKŠNE SO ZNAČILNOSTI FOKUSIRANIH UDARNIH VALOV?
Osredotočeni udarni valovi se lahko ustvarijo s štirimi mehanizmi: elektrohidravlični, piezoelektrični, elektromagnetni in elektroakustični (slednji je izključno za BTL). Elektroakustični in elektromagnetni mehanizmi ponujajo optimalno razmerje med intenzivnostjo (gostota energijskega toka) in razširitvijo žariščne površine (območje, kjer je koncentrirana energija, ki jo prejemajo tkiva). Vendar pa imajo tisti valovi, ki jih ustvarjajo elektromagnetni mehanizmi, ponavadi nižjo vzdržljivost od tistih, ki jih ustvarjajo elektroakustični mehanizmi. Za osredotočene udarne valove je značilen energetski vrh, ustvarjen v nanosekundah, čemur sledi obdobje negativnega tlaka, ki traja več milisekund (1). Za razliko od radialnega vala je ustvarjena energija koncentrirana v žariščni točki, ki lahko preide več centimetrov globoko. Globino vpliva je mogoče prilagoditi , npr. za površinsko zdravljenje (kožne rane) in za globoke patologije (avaskularna nekroza glave stegnenice, psevdoartroza v kosteh, kot je stegnenica).
Nekatere skupne in priporočene navedbe za fokusirano terapijo z udarnimi valovi so:
• Avaskularna nekroza glave stegnenice,
• Edem kostnega mozga
• Zamrznjena ramo
• Pseudartroza in zapoznela regeneracija kosti
• Stresni zlomi
• Globoke triger točke
• Sindrom trohanterične bolečine
• Kronični bursitis
• Globoke tendinopatije
• Kalcifični tendonitis
• Peta
• Celjenje ran
• in kronične brazgotine
KAJ IMAJO SKUPNEGA RADIALNI IN FUKUSIRANI UDARNI VALOVI?
Različne študije so primerjale radialne valove s fokusiranimi valovi in pokazale, da se razlikujejo glede na globino udarca, tehniko s katero nastajajo, in posledični tlak (intenzivnost). To potrjujejo študije, opravljene na stanjih, ki vplivajo na površinske strukture, kot so plantarni fasciitis, površinsko celjenje kosti, razjede na diabetičnem stopalu, tendinopatija in druge motnje kožnih mehkih tkiv, kjer je bilo dokazano, da se radialna terapija z udarnimi valovi ponaša s podobno učinkovitostjo kot osredotočena terapija z udarnimi valovi. Na ta način se zdi, da oba mehanska vala ustvarjata podobne učinke na biološka tkiva, čeprav na različnih globinah in intenzivnosti.
Eden najpomembnejših bioloških učinkov radialnih in osredotočenih udarnih valov je kavitacija, katere učinki so povezani z angiogenezo in izražanjem vaskularnega endotelijskega rastnega faktorja (VEGF). Poleg tega so bili z uporabo udarnega vala opisani močni dolgoročni in kratkotrajni analgetični učinki. To bi bilo povezano s ponovnim privzemom snovi P in zmanjšanjem imunoreaktivnih nevronov snovi P v hrbtnih koreninskih ganglijih.
Drugi pomembni biološki učinki vključujejo povečanje transformacijskega rastnega faktorja (TGF) beta-1, izražanje in proizvodnjo dušikovega oksida, zatiranje aktivnosti NF-kappa-B in proizvodnjo vnetnih citokinov, čeprav se zdi, da so slednji specifični za fokusirane valove.
ZAKLJUČEK
Terapija z udarnimi valovi se je izkazala za učinkovito pri zdravljenju različnih mišično-skeletnih stanj in drugih, povezanih z njenim regeneracijskim potencialom. Fokusirane naprave dosegajo večjo globino kot radialne naprave in zagotavljajo tudi večjo količino energije, zaradi česar so med drugim idealne za zdravljenje globljih stanj, kot sta psevdartroza in zapoznela regeneracija kosti. Radialni udarni valovi pa zagotavljajo nižjo koncentracijo energije, njihov vpliv pa je bolj površinski. Idealne so za zdravljenje bolj površinskih struktur, kot so patelarna tetiva, Ahilova tetiva, površinske triger točke, miofascialne motnje itd. Oba sta pokazala učinkovitost pri zdravljenju številnih stanj, saj je v indeksiranih zbirkah podatkov na voljo veliko znanstvenih člankov. Klinika bo morala ugotoviti, katera od obeh vrst udarnega vala je bolj uporabna za njihovo vsakodnevno prakso, ob upoštevanju podobnosti in razlik, ki so bile opisane v literaturi.
Za cenik, več informacij in možnost brezplačnega testiranja naprav nas lahko pokličite na 01 564 17 14 ali nam pišite na prodaja@kreja.eu.
Telefon: 01/234-56-78
GSM: 051/123-456
Prijavite se na naše e-novice ter bodite obveščeni o aktualnem dogajanju, akcijah, ugodnostih...
Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje
Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.